Inspiratsiooni sain nii kukkur.swedbank.ee lingilt kui ka Facebooki grupist #Kogumispäevik.
1.Ostan vajalikke asju siis, kui need tõesti otsas on.
Küünelakke on mul 8 (Belfasti kolides oli ainult 2), seega nendest piisab täiesti terveks aastaks, värvivalik on ka igaks meeleoluks. Näokreeme on mitu, need enne ära kasutada, kui poes uusi nillima hakkan. Huulepulkasid-läikeid on ka mingi 4-5 tükki, seega 2017 aastal uusi vaja pole. Kehakreemi jätkub ka mõneks ajaks. Ainus, mida tihti vaja on, on kätekreem. Püüan seda osta Bootsi kogutud punktide eest. Või Poundlandist, neil on ka tihti häid brände ja ikka 1£ eest. Ja alles siis, kui KÕIK kreemid otsas, enne ei lähe.
Riideid on küll kange kiusatus juurde osta, aga peale korralike veekindlate jalanõude pole mul midagi vaja. Ja korralikud teksapüksid või muud viisakad püksid märtsis Brüsselisse minekuks.
2.Mul on 20£ Primarki kinkekaart, kehtib august 2017ni. Hoian seda tõesti hetkedeks, kui midagi väga vaja on.
3.Mul on hetkel kasutusel vaid ühed teksapüksid, päriselt ka. Ja need vajavad kohe-kohe lappimist. Õnneks oskan seda teha, seega uute pükste ostmine lükkub edasi. Siit ka innustus kaalu langetada, sest 2 paari pükse ootab nii 5-6kg kaalukaotust. Seega tunduvalt odavam on kaalust alla võtta ja voilaa, uued/vanad riided ootamas.
4.Sain kingiks Caffe Nero kinkekaardi väärtuses 25£. Tööl joon iga päev tassi lahustuvat kohvi, piim on tööl tasuta, keraamilise kruusi (hind 3£) ostsin just selleks tarbeks, et 1£ eest ostetud lahustuvat kohvi juua. Ja on täitsa hea. Caffe Nero kaarti hoian sõbrannadega kohvitama minekuks. Seda on ka vaja. Ja templite kogumise kupongid, et siis mingi hetk ka tasuta kohvi nautida. Ja McDonaldsi kohvikleepsud- ma kõlan nüüd nagu vana prükkar, aga Belfastis saab kleepse koguda: 6 kleepsu ja kohv nr 7 on tasuta. Ja ma olen mitu hommikut tööl leidsin täitsa tühjas prügikastis (avatud noh, mitte et ma prügikaste läbi lappaks) McDonaldsi kohvitopsi ja ennäe, kleeps ka peal. Ja siis omale võtnud, et kogun omale tänu kellegi mittekogumisele tasuta kohvi jaoks. Aga ma olengi selline prükkar, nii et miskit pole imestada. 🙂
5.Tööl on tasuta piim, seega hommikul ma kodus ei söö, vaid teen omale milk shake´i enne vahetuse algust. Pulbrid saavad aga nädala pärast otsa, seega otsustasin, et edaspidi saab hommikusöögiks olema klaas piima + 1 banaan (umbes 20 penni). Lõunasöögi, ehk siis võileivad teen ise kodus kaasa.
6.Söögitegemine mulle ei meeldi, seega teen korraga alati suure portsu valmis. Nii on mitu söögikorda mureta ja odavam ka. Peamiselt pasta ja kana ja vormiroad. Majakaaslased käivad küll teisipäeviti Opera Pizzas või tellivad koju, sest on 2 pizzat 1 hinnaga, aga siiski teeb umbes 5£ nägu. Selle harjumuse jätan ära. Ja see saab raske olema. Teate ju küll seda tunnet, kui teised vaatavad sind kui lolli koonerdajat, sest “see on ju ainult 5£” ja sina ei taha neile seletada, et pead kellegi teise (khm, abikaasa) korraldatud jamasid klattima ja see 5£ on ilmatu hunnik makarone ketchupiga.
7.Maksan arved esimesel võimalusel ära, siis on mureta, et äkki unustan ära ja pärast ei saa, sest raha sai otsa. Õnneks on üür ja elekter kindel summa iga kuu, kütteks õli sai ka just ostetud, nii et kuni märtsini ei tohiks üllatusarveid tulla. EMT mobiiliarve tuleb alati kuu algul, üüri maksan kuu algul ja UK mobiil O2 on topup, kehtib kuu aega ja siis ostan uue 10£ vautsheri ja seda kannan kaasas nii kaua, kuni tõesti helistada jälle vaja on. Päeval saab ilma netita hakkama, kodus on wifi, paljudes kohtades, kus käin, on ka wifi olemas. Ja kui ikka väga vaja kiirelt helistada, siis alati on keegi kolleeg, kellel kõned tasuta on vmt. Tasub küsida.
8.Kannan säästukontole kohe minimaalse summa, kui rahad tulevad. Kuu lõpul lisan veel, kui on midagi arvel. Ja ületunnid, topelttasud, tuludeklari rahad ka kohe säästukontole. Hetkel on plaan aastaga 1000£ + 500€ kokku saada (*edit, august 2018 plaaniks on lausa 3000€ kokku saada, et mehega Islandile minna). Soovitatakse ka igakuiselt ülevaateid ja kokkuvõtteid teha ja teistega jagada. Ma ei tea, kui kena on rahvale kuulutada, et “sel kuul läks säästukontole 156£”, keegi ei hakka ju küsima, et “kuidas siis säästmine edeneb?” Kui sul on raha samadel tingimustel rohkem, siis tekitab see ju pigem kadedust, keegi ei rõõmusta sinu rahade üle, mida sa teistega ei jaga ja hoopis ise nt reisile lähed ja siis on seda “hmm, mina tahaks ka reisida, aga ei saa”. Rahvas küsib palju parema meelega “kuidas dieet läheb?” ja ise piiluvad, et ega kaalu juurde ole tulnud, siis on hea kuulda, et kellelgi ei lähe dieet edukalt. Või on see vaid minuga nii? Iga kord, kui reisile lähen, näen nii palju kadedaid pilke ja no ei hakka ju igaühele seletama, et halloo, mina ei käi niisama shoppamas jne jne, sest tahan parem reisida.
9.Peenraha kohe õhtul kassasse. Tahaks ilusat purki selleks, aga majoneesi omad käivad ka. Ei raiska veel raha purkide ostmiseks. Kleebin kleepsud peale või miskit ja kärab küll 🙂
10.Nädala eelarve sulas välja võtta, siis on ülevaade, palju veel alles on. Mis üle, see siis kas meelelahutuseks, nt kino või siis läheb ka säästudesse. Väga koonriks ei taha ka hakata, natuke peab elust mõnu ka tundma. Olen püüdnud võtta 50£ nädala eelarveks, mis on rohkem, kui küll. Siis pigem hea meel, kui raha alles jääb. Ja ostunimekiri valmis teha.
11.Raamatuid enne juurde ei osta, kui lugemata virn on loetud. Samuti e-raamatud, mida on terve hulk. Amazonist saab osta ka kasutatud raamatuid olematu hinnaga, saatekulu küll lisandub, aga siiski odavam, kui uus raamat.
12.Anneta ja aita abivajajaid. Viib küll otseselt raha, aga annab hea enesetunde. Ja teistele veel suurema rõõmu. Tean omast käest.
13.Asjad, mida tõesti vaja ei lähe, müün maha. See viimane on vist kõige raskem, sest ma olen hullult kehva müügiinimene. Ma võin kõrbesse jätsi müüma minna ja kõik janused ütleks, et “ähh, pole nagu isu tegelt”. Aga siiski, vaatan uuesti asjad üle
14.Paberkandjal kaarte sel aastal ei saada. Jõulukaardid olid küll Poundlandist, aga markide peale läks 20£. Seega vabandan juba ette, et ei sünna ega jõulukaarte ma sel aastal ei saada. Aga püüan kõigiga isiklikult Facebooki või emaili teel ühendust võtta.
Nii toredad punktid! Ja mina siinkohal tahtsin kohe kommenteerida, et see “keegi ei rõõmusta sinu rahade üle, mida sa teistega ei jaga” on vist väga eestlaslik värk!
Ma ise elan Rootsis juba aastaid ja minu jaoks on ka raha säästmise ja selle nö passiivse kasvatamise nipid väga hingelähedased, ma tegelen sarnaste plaanide täitmisegaga, nagu Sina siin kirja panid, juba mitu aastat. Ja et see lihtsam oleks ja rohkem nippe pähe tuleks, olen mitmes nö FB-grupis, kus säästunippe vahetatakse.
Ja seal on vastupidi – köik elavad yksteisele USKUMATU positiivsusega kaasa, kilgatakse vöitudest nagu “vahetasin oma kindlustusfirmat ja suudan nyyd säästa 100kr kuus rohkem, see teeb ju terve 1200kr aastas!”
Vöi et “kolm päeva olen jätnud Starbucksi kohvi ostmata ja kui nii jätkan, on mul aasta löpuks 22000kr kontol paljalt kohviraha!”
Ehk siis – mine tea – äkki Sinu kirjutamised saaksid ka innustuseks teistele? Ise olen ammu möelnud, et teeks oma säästublogi jutud avalikuks, et just näidata – on kyll raske pidevalt praegu loobuda, ja siit ja sealt kokku hoida ning odavamaid alternatiive otsida, aga kui aja möödudes avastad, kui suur see vahe rahanumbrites on, mis kontole koguneb ja mis näiteks säästukontol hoides vöi investeerides lausa ise Sinu heaks tööle hakkab, on ikka metsik!
Täna ma soovin vaid, et mul oleks juba aastaid olnud vöimalik nii säästa, vöiks nooreks pensionäriks hakata 🙂
Eks ma siis proovin. Ja negatiivsed kommentaarid saab õnneks alati ära kustutada, eks? Lihtsalt iga kord, kui ma olen peale pikka kogumist mingi asjaliku reisi endale lubanud, siis alati kuulen kommentaare stiilis “ähh, rikas mutt jah?”, “ma tahaks ka, aga ei saa…” jne jne. Räägivad nii need, kes teenivad minust rohkem ja muidugi need, kes igal võimalusel shoppamas käivad.
Ahjaa, tahtsin veel kommenteerida, et sellise elustiiliga on köige mönusam see puhver, mis tekib kontole juhtudeks nagu “kui midagi peaks juhtuma”. Ptyi-ptyi-ptyi ja loodan, et midagi ei juhtu, aga hea on ka alati teada, et on vöimalik ravimeid osta grippi jäädes jne.
Ja kaalust alla vötmine on positiivne tagajärg, kui raha säästmiseks igale poole jala minna ja toiduga kokkuhoidlikumalt käituda ning ahvatlusi mitte osta 🙂 (minu puhul kyll kahjuks tööandjapoolne tasuta toit ei ole eriti kehakaalusöbralik, kuigi on väga rahakotisöbralik :))
Minul on sel aastal samad plaanid! Ma mõtlen nii küll igal aastal aga kunagi peab see õige klõps ikka läbi käima eks 🙂 Ma tahan lihtsalt ainuüksi puht huvi pärast näha, kui palju ma aasta lõpuks olen suutnud kõrvale panna. Ma pean sealjuures arvestama, et suurem osa rahast läheb jooksvalt ehituse alla. Aga plaan on eraldi ka säästuraha korjata.
Ma teenisin lihtsalt eelmisel aastal rekordpalka ja ei saa siiani aru , KUHU see raha kadus!?