Avaldatud Õhtulehe Pulmablogis siin ja siin
21 asja, mida kindlasti enne pulmi võiks teada
Ehk nagu ühest leitud artiklis kangesti manitsetakse, „miljon ja üks asja võivad valesti minna“. No see on küll üllatus, eks? Asjad lähevad nagunii valesti, kõigel ei saa lihtsalt silma peal hoida ja midagi läheb ikka untsu. Ma olen sellega kohe täitsa arvestanud. Aga et olla paremini kursis, mis asjad siis ikkagi närve söövad, siis siin on peamised 21 faktorit, mis paljudele üllatusena tulevad. Isegi mulle J
1. Määra keegi oma pulmapäeva isiklikuks „sõnumineerijaks“. „Sa ju ei taha olla hõivatud kõigi nende miljon ja ühe asjaga. Seega määra endale keegi, kes su telefoni vastu võtab ja sõnumitele vastab“. Noh, iseenesest hea soovitus. Aga selleks peab ju olema keegi, kes asjadest pea samapalju teab, kui sina ise. Ja kui ei tea, siis peab korduvalt asju sinult üle küsima ja…. ja see vist võtaks veel rohkem aega ja vaeva, kui ise kogu sellele kõnede ja sõnumite laviiniga rinda pista. Ja noh, minu puhul polegi mul kedagi sellist võtta, kes jaksaks uute asjade, mitme keele ja kurat-teab-millega tegeleda. Pealegi, ma ei taha oma neid väheseidki külalisi, kes kohale on tulnud, veel lisaülesannetega koormata.
2. Anna kellelegi ülesandeks jälgida, et sa hommikul sööksid. „Kogu selle närveldamise ja kiirustamisega sa lihtsalt UNUSTAD süüa. Ja sa ei taha hakata shampanjat tühja kõhuga jooma“. Noh, seda et minul söömine meelest ÄRA LÄHEKS, seda juba ei juhtu J. Seega selle punktiga on asi korras. Vahest lasta kellelgi mulle miskit head valmistada, see oleks küll idee? Aga et ma süüa unustaks? Oo ei…
3. Veendu, et sul on kahepoolne teip käepärast. „Sa ju ei taha, et tseremoonia ajal pruutneitsil kogemata nibu paljastuks“. Pruutneitseid pole ja külaliste puhul loodan, et nad ikka enne kontrollivad, kuidas nende rõivad seljas sobivad.
4. Proovi oma pruutkleiti päev enne pulmi. See on tark soovitus. Sest kaaluga kimpus, nagu ma olen… Kuigi mina teeks veel eelproovi üsna mitu päeva varem, juhuks kui tõesti kaalu juurde tulnud on või siis niipalju kõhnemaks jäädud, et kleit enam kenasti seljas ei istu. Siis on aega parandada ja õmbleja on sulle tänulik, et aegsasti viimase proovimise tegid.
5. Sul on vaja 3 paari jalanõusid: sussid, kui end valmis sead; kontsakingad tseremooniaks ja madalad kingad TANTSIMISEKS. Hea meelega soetaks omale terve hunniku uusi jalanõusid, aga kuna eelarve seda ei võimalda, siis jääb kasutusse vaid üks paar kingi. Need on juba olemas ka. Ja noh, et Hollandlane tantsida ei armasta, siis pole seda muret, et pulmas tantsuks läheks. Vajadusel võin paljajalu ka olla.
6. Veelkord kingadest- kanna need enne korralikult sisse. Nõus, 400% nõus! Mul on küll sellised jalad, et isegi toasussid hakkavad vahel hõõruma, aga juba sissekantud kingadega on risk tibakese väiksem, et need mu jalad täitsa ära lõhuvad. Plaastreid soovitatakse sellegipoolest oma hädaabi pakki susata, sest äkki külalistel on samamoodi tulnud suurepärane idee kanda uhiuusi kingi.
7. Kasuta pisut kätekreemi enne altari ette astumist. Seda soovitatakse teha nii pruudil kui peigmehel, sest nii närveerimise või kuuma ilma tõttu võib sõrmuse sõrme panek keeruline olla. Väärt nõuanne jällegi, tean omast käest J
8. Kuumal päeval ole ettevaatlik tordiga, see võib sulama hakata. Meie tort/kook sulama ei hakka, seda võin lubada. Ja ei usu, et augusti lõpp siin Hollandis eriti palav üldse ongi.
9. Korralda oma pulmadele eelnev pidu enne planeerimise algust. Eks ikka selleks, et kõik asjaosalised üksteist enne tunneksid. Meie puhul seda paraku teha eriti ei saa. Enamik külalisi on mitmest eri riigist ja vähesed tunnevad üksteist. Isegi Hollandlase poolt on külaliste nimekirjas üks sõber, keda mina veel siiamaani kohanud ei ole. Ju temast saab siis minu „something new“ pulmas J
10. Kas sul on oma pulma koduleht? Veendu, et seal oleks kõik külalistele vajalik info olemas. Hmm, ma pole kordagi mõelnud, et pulmadeks veel omaette koduleht teha. See vist on ikka selliste ülisuurte ja kallite pulmade puhul vajalik. Kui üldse…
11. Kui oled organiseerimisega end segi kamminud, siis tea, et märkmikust/kaustast parem on Google Docs. Jällegi, vajalik ilmselt suure pulma orgunnimisel, kus mustmiljon pisiasja vaja kirja panna ja hoolega jälgida. Ja kõik eri valdkonnad eri värvikoodiga märgistada. Minul on lihtsalt üks märkmik planeerimiseks. Ja seegi rohkem moepärast, et OLEKS midagi hiljem, mida vaadata ja meenutada.
12. Ära planeeri oma fotosessiooni lõunaks, kui päike on kõige eredam. Ma küll fotograafiast suurt ei tea, aga soovitatakse pildid teha kas hommikul või siis videviku ajal. Seda vist on targem ikka asjatundjaga enne läbi arutada, et millal.
13. Kui maksad korralikku raha fotograafile, siis veendu, et ta teaks sinu plaanidest. Ehk siis pane kirja poosid ja stiilid ja ideed, kes-kus-kellega ja veendu, et inimesed oleksid olemas, kui pildistamiseks läheb. Oeh, see on suure pulma puhul vist ikka paras peavalu J
14. Lase oma sõrmus juveelipoes puhastada. Kas teadsid, et paljud juveelipoed pakuvad seda teenust lausa tasuta? Ma ka ei teadnud. Samas, ega väga vaja ka pole. Minu sõrmus on nii tagasihoidlik, et pole vaja seda teistele „elusuuruses“ näidatagi.
15. Enne mesinädalatele minekut oota vähemalt üks päev. Ikka selleks, et ei peaks kui zombi mööda lennujaama ja hotelle kõndima, pohmakaga võitlema või siis poole peo pealt ära minema, sest varajane lend on ootamas. Iseenesest täitsa hea mõte. Kuigi pean tunnistama, et minul oli algul küll suurepärane mõte, et juba järgmine päev võiks reisile minna. Aga üsna ruttu tuli Hollandlane jutuga, et tema ikka nii ei taha ja siis oleks stress veel suurem ja mis kõik veel… Nii et järgmine päev veel kuhugi ei sõida. Hetkel on muidugi lahtine, millal üldse.
16. Suure tõenäosusega jääd sa peale pulmi üldse haigeks. Kõik need kallistamised ja joogid ja magamatus ja stress, need ei tee immuunsüsteemile üldse head. Nii et pidev käte pesemine pulmade ajal ja vitamiinide manustamine enne pulmi on vägagi soovitatav. Ja jällegi üks põhjus, miks mitte kohe järgmine päev reisule põrutada. Ma jälle targem.
17. Kõige lihtsam on pulmakleidiga pissida potil tagurpidi istudes, näoga seina poole. Vat see on alles tarkus! Enamik kleite on ju tagant pikemad, seega täitsa loogiline. Kas mul ka seda õpetust vaja läheb, seda saan hiljem rääkida J
18. Külalisteraamat võiks olla miskit originaalsemat, kui lihtsalt raamat. Selles artiklis oli soovitatud näiteks koguda kivikesi ja lasta külalistel nendele midagi kirjuada. Nii saab neid kivikesi hiljem kuskil kaunistusena kasutada, nt vaasis jne. Meil mingit külalisteraamatut või muud mälestuseset plaanis pole, seega see probleem on lahendatud. Polegi probleemi.
19. Kirjuta tänukaardid samal ajal, kui sa saad ja avad kinke. Teeb elu lihtsamaks, sest midagi ei lähe meelest ega sassi. Jällegi soovitatakse järge pidada Google doc failina. Iseasi, kui romantiline on seda teha kinkide saamise ajal, külaliste juuresolekul vist pole väga kena samal ajal asju üles märkida või arvutiga klõbistada. Aga ma ei tea, võibolla tänapäeval juba on. Minu arust peaks piisama ka avamise ajal konkreetsele inimesele „suured tänud, jee, just seda me tahtsimegi“ ütlemisest.
20. Korralda oma „EI TOHI UNUSTADA“ asjade kott, enne kui oma pulma lähed. Sõrmused, taskurätid, silmatilgad- misiganes on sinu puhul SEE, ilma milleta ei saa õhtu mööduda, kõik paberile kirja ja nimekirja alusel kotti. Ja tuleb leida keegi usaldusväärne isik, kes seda kotti siis pulmas kaasas tassib. Veel soovitatakse leida keegi, kes hiljem vajalikud asjad kokku korjab: nt kõik kingitused ja ümbrikud, võibolla ülejäänud toidu või tükikese torti veel sulle järgmiseks päevaks. See nimekiri ja kott on täitsa hea idee, peaks täitsa esialgsed ideed kohe kirja panema, mida kindlasti vaja läheb ning asjad, mida igaks juhuks võiks kaasas olla.
21. Õpi viisakalt „ei“ ütlema, sest seda läheb planeerimise ajal raudselt vaja. Kahe käega poolt! Just homme lähen ma oma tulevase ämma juurde, „teed jooma“ ja nii muuseas pean ka üliviisakalt mainima, et ta jumala eest rohkem mu planeerimisse ei sekkuks. Üksjagu arusaamatusi on juba sellepärast tekkinud. Teised tahavad ju ikka aidata, aga tihti tuleb sellest rohkem jama, kui head.